Kata seru berfungsi melahirkan berbagai-bagai perasaan dan digunakan dalam ayat seruan.
Tanda seru (!) perlu digunakan pada akhir ayat seru.
Kata Seru
|
Ragam Perasaan
|
Ayat Contoh
|
Aduh
|
Sakit
|
Aduh, sakitnya lututku!
|
Aduhai
|
Sedih
|
Aduhai, malangnya nasib Mak Limah!
|
Alamak
|
Terkejut
|
Alamak, baju saya tersangkut pada paku!
|
Amboi
|
Hairan, kagum
|
Amboi, besarnya rumah Sally!
|
Cis
|
Marah
|
Cis, berani engkau mencabarku!
|
Hai
|
Gembira
|
Hai, apa khabar!
|
Nah
|
Marah, menarik perhatian
|
Nah, ambil duit ini!
|
Oh
|
Hairan, terkejut, kecewa
|
Oh, rupa-rupanya awak yang menulis surat ini!
|
Wah
|
Hairan
|
Wah, cantiknya gambar ini!
|
Wahai
|
Sedih
|
Wahai, murid-murid, rajinlah belajar!
|
Syabas
|
Gembira
|
Syabas, kamu telah berjaya dengan cemerlang!
|
Eh
|
Terkejut, hairan
|
Eh, datang juga kamu!
|
RPH
Tahun
|
5
|
Masa
|
30 minit
|
Tajuk
|
Kata Seru
|
Objektif
|
Pada akhir pengajaran murid dapat isi tempat kosong dengan kata seru yang betul.
|
ABM
|
LCD Projektor, Slaid Power Point, Lembaran kerja
|
Set Induksi
|
1. Guru menunjukkan 1 dialog.
2. Murid membaca dialog dan perhatikan kata yang telah dihitamkan.
3.Guru memperkenalkan tajuk pada hari ini – Kata Seru.
|
Langkah 1
|
1. Guru memaparkan jadula kata seru.
2. Guru menerangkan perasaan ragam dan contoh ayat.
|
Langkah 2
|
1. Guru membahagikan murid-murid kepada kumpulan.
2. Murid berbincang dan mempersembahkan contoh ayat dengan berlakon.
|
Langkah 3
|
1. Guru mengagihkan lembaran kerja kepada murid.
2. Murid melengkapkan lembaran kerja.
|
Penutup
|
1. Guru membimbing murid menyanyi lagu “Kata Seru”.
2. Guru membuat kesimpulan.
|
Refleksi
Saya berasa gembira kerana P&P ini dijalankan dengan lancar dan berjaya. Kebanyak murid dalam kelas dapat menguasai kemahiran ini. Saya menggunakan kaedah berlakon dalam P&P. Secara langsung, murid-murid faham penggunaan kata seru dalam keadaan yang berlainan seperti sakit, sedih,terkejut dan marah. Pada akhir P&P, murid dapat menjawab kuiz dengan betul.
Walaubagaimanapun, terdapat juga 2 orang murid yang lemah tidak dapat menjawab dengan betul kerana mereka tidak faham maksud ayat. Saya menggalakkan mereka merujuk kamus dan cuba menjawab dengan teliti. Akhirnya, mereka dapat menjawab 7 daripada 10 yang disediakan.
No comments:
Post a Comment